20 lutego 2019 r. w naszym liceum odbyła się uroczystość podsumowania szkolnych obchodów Roku Zbigniewa Herberta. Pani dyrektor Bożena Gromadzka w swoim wystąpieniu przypomniała wszystkie formy aktywności, jakie podejmowali z tej okazji uczniowie i nauczyciele. Odniosła się też do działań sprzed 10 lat, ponieważ 2008 również obchodzony był jako Rok Zbigniewa Herberta.
To spotkanie było świetnym pretekstem do wręczenia nagród za szkolne konkursy przeprowadzone w Dniu Patrona.
I tak w Konkursie Biblioteczno – Czytelniczym „Czytam Herberta” I miejsce zajęła Nikola Leśniak – Paduch z klasy 3a.
W Konkursie na najlepszą gazetkę ścienną poświęconą Patronowi Szkoły przyznano miejsca:
I miejsce – klasa 2 d
II miejsce – klasa 2 f1
III miejsce – klasa 3 d1 i klasa 3 e
Laureaci Konkursu na najlepszą pracę plastyczną inspirowaną twórczością Zbigniewa Herberta (wszystkie wykonane podczas konkursu prace) to:
Grand Prix – klasa 1e
I miejsce – klasa 1b i klasa 3 c
II miejsce – klasa 3f i klasa 2a
III miejsce – klasa 3 b i klasa 2 d
wyróżnienie – klasa 2 b i klasa 1 f
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami. Zwycięskie klasy zyskały dodatkowo pozwolenie na wyście do kina lub na wystawę. Wychowawcy klas otrzymali okolicznościowe monety NBP. Natomiast wykonane podczas konkursu prace plastyczne można było podziwiać na przygotowanej wystawie.
W czasie uroczystości został zaprezentowany mini spektakl przygotowany przez uczniów klasy 2 b pod kierunkiem pani profesor Iwony Tkacz „ Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” (wybór listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta), który był prezentowany w kinie Atlantic podczas spotkania z panem doktorem Józefem Marią Ruszarem dotyczącym twórczości Patrona liceum. Ponadto piosenkę do wiersza Zbigniewa Herberta „Drży i faluje” z własną muzyką wykonały Małgorzata Gawin i Kinga Wójcik z klasy 3 d1. Wiersz Poety recytowała Karolina Kurek z klasy 2 f1 – zdobywczyni wyróżnienia w III Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta. Na zakończenie uroczystości wszyscy wysłuchali samego Zbigniewa Herberta czytającego swój utwór „Fotografia”, czemu towarzyszył pokaz prezentacji złożonej ze zdjęć Poety.
MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
CZYLI WALENTYNKI U HERBERTA
Sympatycznie i ujmująco upłynął w naszym Liceum dzień św. Walentego. Panie bibliotekarki w swojej książnicy, jako myśl przewodnią tegorocznych walentynek, zamieściły sentencję Zakochaj się w czytaniu. Przygotowały pozycje literackie z liryczno-miłosnym kodem w tle, pod hasłem Wypożycz książkę niespodziankę – weź do domu – przeczytaj – zwróć. Nie zabrakło też, przeprowadzonej z przymrużeniem oka, Randki w ciemno.
Tymczasem na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiła WIATA 5 z programem, w którym nie zabrakło szlagierów muzyki pop-rock, współczesnych i dawniejszych, znanych i mniej znanych, traktujących jednakże o tym najszlachetniejszym ze wszystkich uczuć, uszczęśliwiającym ludzkość od najdawniejszych czasów. Zaśpiewali i zagrali: Amelia Wnęk 1d, Franek Karandziej 1d, Przemek Piegat 1f, Julka i Zuzia 1e i Casu et Forte.
Były też piosenki-dedykacje dla grona nauczycielskiego. Franek rozbrajająco wykonał – w języku polskim, angielskim i rosyjskim, Pieśń Priscilli Wilcza zamieć, inspirowaną prozą Andrzeja Sapkowskiego, a Casu et Forte uroczo zaprezentowały utwór Missisipi w ogniu z repertuaru Tomasza Organka.
Omnia vincit amor – niech! – a wtedy życie i świat cały będą piękniejsze, a ludzie sobie życzliwsi.
W dniu 16 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się dzielnicowy etap Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”, w którym wzięli udział uczniowie czterech szkół ponadpodstawowych z Pragi Południe.
I miejsce zajęła Łucja Mateuszów z XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego; II miejsce – Ewelina Krynicka z XCIX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta; III miejsce – Beata Sarnowska z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie.
Wszystkim laureatom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.
Uroczyste podsumowanie etapu dzielnicowego i oficjalne ogłoszenie wyników i Mistrzów odbędzie się 6 marca (środa) o godz.13.00 w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń , ul. Stara 4. Etap wojewódzki odbędzie się 9 marca 2019 roku (sobota) o godz. 10.00 w Zespole Szkół Samochodowych im. Czesława Orłowskiego przy ul. Jana Pawła II nr 69 w Warszawie.