Klub Herbertowskich Szkół to stowarzyszenie, do którego należą szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta. Zjazd Założycielski odbył się 22-23 lutego 2001 r. w Lublinie. Dyrektorzy placówek oświatowych przyjęli za cel Klubu integrację społeczności szkolnych wokół osoby Patrona i świata Jego wartości zawartego w twórczości poetyckiej oraz
organizację różnych imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, propagujących twórczość Księcia Poetów Polskich. W Radzie Patronackiej Klubu Herbertowskich Szkół zasiedli m.in.: Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall, bliscy Poety - Katarzyna Herbert, Halina Herbert-Żebrowska, dr Rafał Żebrowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenci Lublina i Słupska, profesorowie uniwersytetów lubelskich.
Szkoły członkowskie każdego roku organizują spotkania uczniów i nauczycieli, które są okazją do lepszego poznania się, zintegrowania. Zjazdom towarzyszą imprezy i konkursy przybliżające wychowankom „herbertowskim” twórczość Patrona.

Dotychczas odbyły się Zjazdy:
I – w Lublinie w 2001 roku (założycielski)
II – w Brzegu w 2001 roku
III – w Żorach w 2002 roku
IV – w Warszawie w 2002 roku (organizatorem była nasza Szkoła)
V – w Gdańsku w 2003 roku
VI – w Bełchatowie w 2004 roku
VII – w Żerkowie w 2005 roku
VIII – w Słupsku w 2006 roku
IX – w Częstochowie w 2007 roku
X  - we Wrocławiu  w 2008 roku
XI – we Wronkach w 2009 roku
XII – w Trzebiatowie w 2010 roku
XIII – w Słubicach w 2011 roku
XIV – w Białołęce w 2012 roku
XV – w Kołobrzegu w 2013 roku
XVI - 
w Siemianowicach Śląskich 2014 roku
XVII – w Lublinie w 2015 roku
XVIII - 
w Brzegu  w 2016
XIX – w Warszawie w 2017 roku (organizatorem była nasza Szkoła)
XX – w Gdańsku w 2018 
XXI – w Słupsku w 2019 roku

                      29 września 2017 r. zmarła śp. p. dr Halina Herbert – Żebrowska
Zebrowska kopia

                                                                                                                                                         Chwila nadeszła trzeba się pożegnać

Po odlocie ptaków nagły odlot zieleni

Zbigniew Herbert

 29 września 2017 roku zmarła Pani Halina Herbert – Żebrowska, siostra Patrona naszej szkoły, od wielu lat z serdecznością towarzysząca szkołom Herbertowskim w przybliżaniu twórczości i osobowości Jej brata młodzieży. XCIX Liceum w Warszawie od chwili nadania szkole imienia Zbigniewa Herberta utrzymywało żywy kontakt z Panią Haliną. Patronowała Ona organizowanym przez szkołę konkursom Herbertowskim, zaszczycała nas swoją obecnością na uroczystościach Dnia Patrona, zakończenia roku szkolnego czy Wigilii. Gościła nas w swoim domu, udzielała uczniom wywiadów, dzieląc się swoimi wspomnieniami na temat brata i domu rodzinnego. W 2012 roku Pani Żebrowska została honorowym członkiem naszej szkolnej społeczności, decyzją Rady Pedagogicznej otrzymała unikatową tarczę ucznia XCIX LO i statuetkę Pana Cogito.

Przychodzą na myśl Jej słowa o utworach Herberta najbliższych jej sercu i uśmiech, którym nas obdarzała przy każdym spotkaniu:

Lubię wiersz ”Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”. Jest to pochwała stoicyzmu. Taka postawa wydaje się najwłaściwsza w pewnych trudnych sytuacjach. Poeta radzi „[…] przyjąć kielich goryczy”, gdy „Wszystkie próby oddalenia” go zawodzą. Cierpienie jest integralną częścią życia każdego człowieka podobnie jak przemijanie.

6 października w smutnej, deszczowej aurze na cmentarzu parafialnym w Otwocku pożegnaliśmy Panią Halinę Herbert – Żebrowską. Ale nie umiera ten, o kim pamięć pozostaje wśród żywych. Dlatego w całym swym brzmieniu i w całej wymowie można poświęcić zmarłej Pani Halinie słowa Horacego: non omnis  moriar – nie wszystek umrę. Odeszła do lepszego ze światów zrządzeniem wyższych wyroków, o których my, ludzie śmiertelni wiedzieć nie możemy. Odeszła, ale nie całkiem i żyć będzie wśród nas.

 P1060129 (1280x855)  P1060189 (1280x855)

 

 

 

 

 

Odsłony: 13889
Utworzono: wtorek, 03, kwiecień 2012 08:57

Apycom jQuery Menus

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach