Nasze Liceum stwarza młodzieży szansę poznania swoich rówieśników z innych krajów Europy, organizując wymianę międzynarodową we współpracy ze szkołami z Niemiec i Szwecji.

Wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a Max-Born-Gymnasium w Backnang k. Stuttgartu trwa od 2003 roku. Każdego roku grupa uczniów z dwojgiem nauczycieli – opiekunów składa wizytę w Backnang, po czym następuje rewizyta niemieckiej młodzieży w Polsce. Językiem, w którym uczniowie komunikują się ze sobą, jest przede wszystkim język angielski, ale również – niemiecki.
W 1999 rozpoczęliśmy współpracę z Botvids Gymnasiet w Sztokholmie. Polega ona na wizytach szwedzkich uczniów w naszym kraju i wyjazdach grupy naszej młodzieży do Sztokholmu. Językiem „ obowiązującym” we wzajemnych kontaktach jest język angielski.

Kontakty młodzieży z rówieśnikami innych narodowości są okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poznania historii, kultury, obyczajów życia codziennego innych narodów europejskich. Uczą także współpracy w międzynarodowym gronie, ponieważ każda wizyta wiąże się z obowiązkiem wykonania przez młodzież projektu na konkretny temat. Dotychczas zrealizowano projekty: „Europejczycy jutra”, „Polska w naszym obiektywie”, „Wisła”. Młodzi ludzie ponadto zwiedzają ciekawe miejsca, rywalizują w zawodach sportowych, poznają polskie placówki dyplomatyczne i instytucje zajmujące się promocją kultury polskiej za granicą.

WYMIANA_Herbert


Kolejny raz w naszej szkole miała miejsce międzynarodowa wymiana młodzieży. Od 27 marca 2019r. do 3 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z Max-Born-Gymnasium koło Stuttgartu wraz z ich nauczycielami – panem Andreasem Ohrtem i panem Alexandrem Kurka. To były dni pełne wrażeń – zabawy, śmiechu, ale i nauki, obcowania z kulturą, a przede wszystkim wzajemnego poznawania się. Bo i przedstawienie „Czarodziejskiego fletu” Mozarta w Teatrze Wielkim – zresztą przeniesione z… Berlina, a potem zwiedzanie kulis teatru; i Muzeum Chopina; eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik i wizyta w planetarium; poznawanie Starego Miasta – gra miejska, zajęcia w Domu Spotkań z Historią. Nie zabrakło też akcentów sportowych - nasi niemieccy goście i goszczący ich uczniowie Herberta zwiedzili stadion Legii i grali w bowling. Dzięki pani Izabeli Wiśniowskiej i pani Alicji Zielińskiej mieli okazję poznania Ogrodu Zoologicznego, wykonując tam przygotowane dla nich zadania. Gościli też na lekcjach w naszej szkole – pani Beata Duda i pani Małgorzata Dzięgielewska-Kozak zaprosiły ich na lekcje języka angielskiego, nasi goście uczestniczyli też w innych lekcjach. Zwieńczeniem pobytu były prezentacje wykonywanego przez uczniów projektu matematycznego, koordynowanego przez panią Joannę Kordulasińską. Okazuje się, że matematyka jest wszędzie! Czas mijał bardzo szybko i wreszcie nadszedł czas pożegnania. Nie było ono łatwe…

Ale już 29 maja 2019r. uczniowie Herberta uczestniczący w wymianie pod opieką pani Joanny Kordulasińskiej, organizatorki wymiany i pani Agnieszki Marcinkiewicz wyruszyli w podróż do Backnang. Spotkanie na lotnisku w Stuttgarcie było pełne radości. I znów czas mijał bardzo, bardzo szybko. Trudno aż wymienić wszystko, co zobaczyliśmy i czego się nauczyliśmy. Zwiedzanie Backnang, o którym opowiadali nam nasi gospodarze. Przygotowywanie ekologicznego projektu pod kierunkiem pana Andreasa Ohrta i uczestniczenie w lekcjach w szkole.  Podróż do Tybingi, przepięknego uniwersyteckiego miasta, w którym gościł sam Goethe, wspinaczka na wieżę w katedrze, z której otwierał się wspaniały widok na miasto i otaczające je wzgórza, a potem pełna emocji przejażdżka łódkami po rzece Marr. Obcowanie z historią w pięknym, nowoczesnym budynku Muzeum Mercedesa. Ludwigsburg, jego pałac, w którym uczniowie tanecznym krokiem wchodzili na schody, i Ogród Baśni, gdzie można było przejrzeć się w lustrze macochy królewny Śnieżki albo zabłąkać się labiryncie czy namówić kurę do zniesienia złotego jajka. Wreszcie pożegnalne BBQ w ogrodzie gościnnego pana Ohrta. Nic więc dziwnego, że, gdy 5 czerwca nastąpił czas pożegnania na lotnisku w Stuttgarcie, polało się wiele łez…

Główną wartością takich wymian jest możliwość poznania innej kultury, i to nie tylko poprzez zwiedzanie, ale przez bezpośrednie uczestniczenie w życiu codziennym innego kraju. Zarówno uczniowie polscy, jak i niemieccy nabierają pewności siebie, swobodnie posługują się językiem obcym, uczą się współpracy, nabierają otwartości. Zawarte przyjaźnie czasem trwają bardzo długo… Dziękujemy za tę możliwość pani Dyrektor Bożenie Gromadzkiej, a także pani Joannie Kordulasińskiej, która od lat zajmuje się organizacją wymiany. 


9Zwiedzamy Tybing 8W szkole w Backnang 6Max Born-Gymnasium 4Muzeum Chopina 3Szatnia na Legii 2Legia 17Po 16Przed apartamentami kr 15Pa 14Festyn w Ludwigsburgu 13Rozpoczynamy prac 12Wracaj 11Widok z wie 10Tu mieszkaW dniach 23.05.2017 - 30.05.2017 gościliśmy w Warszawie uczniów ze szkoły Max - Born - Gymnasium w Backnang. Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od zjedzenia pysznej pizzy i zabaw integracyjnych, które przygotowała i poprowadziła pani profesor Joanna Kordulasińska. Było to nasze pierwsze spotkanie na żywo i staraliśmy się przełamać pierwsze lody. Program naszej wymiany był wypełniony po brzegi i pełen atrakcyjnych punktów, na szczęście wieczory spędzaliśmy już mniej oficjalnych na rozmowach i wspólnym poznawaniu się. Podczas wymiany mieliśmy okazję brać udział w warsztatach w Domu Spotkań z Historią, zwiedzaliśmy Płock, bulwary wiślane, warszawskie Stare Miasto,  pływaliśmy statkiem po Wiśle, usłyszeliśmy legendy warszawskie z ust pana profesora Jacka Murawskiego. Braliśmy również udział w zajęciach przygotowanych przez pana profesora Marcina Kozerę na temat Powstania Warszawskiego, a później mieliśmy okazję skonfrontować zdobytą wiedzę podczas zwiedzania Muzeum. Nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje prowadzone w naszej szkole. Pożegnanie było bardzo wzruszające dla obu stron. Trudno było nam się rozstać, jedynym pocieszeniem była perspektywa ponownego spotkania za trzy miesiące, tym razem w Niemczech.  Serdecznie dziękujemy za pomoc pani profesor Joannie Kordulasińskiej i pani profesor Justynie Połacieniec w przygotowaniu programu i opiekę nad nami podczas całej wymiany.

 wymiana (1280x721) wymiana (1) (1280x721)

W dniach 14.09.2017 - 21.09.2017 wyjechaliśmy z wyczekiwaną rewizytą do uczniów szkoły Max - Born Gymnasium w Backnang. Szkoła jest  położona na wzgórzach, nad piękną rzeką Murr, obok Stuttgartu, w Badenii - Wirtembergii. Czas spędzony z naszymi partnerami był pełen przygód, poznaliśmy mnóstwo nowych miejsc, nauczyliśmy się wielu ciekawych umiejętności. Program był bardzo bogaty, mieliśmy okazję zobaczyć Stuttgart i Ulm, wspięliśmy się na wieżę katedry, a był to niemały wysiłek, bo było do pokonania aż 768 schodów, jednak było warto, bo widoki zapierały dech w piersiach. Zwiedziliśmy dwa ciekawe muzea: Muzeum Zeppelina i Muzeum Porsche. Obydwa zrobiły na nas ogromne wrażenie. Budynki, w których mieszczą się muzea, to ciekawe konstrukcje futurystyczne, a wystawy  mają wciągają interaktywną formę. Jednak największe wrażenie zrobił na nas symulator jazdy porsche. Nasuwa się jedno spostrzeżenie: muzeum nie musi być NUDNE!!! Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach pieczenia chleba i maultaschen (coś w rodzaju pierogów). Jednak najwięcej przyjemności sprawiło nam przygotowywanie uroczystej kolacji składającej się z dań kuchni mazowieckiej i szwabskiej. Okazało się, że nasze specjały mają wiele wspólnego, co wzmocniło nasze relacje. Choć pożegnanie było trudne i pełne łez, obiecaliśmy sobie, że na pewno nie jest ostatnie. Podczas tej części wymiany opiekowali się nami pani profesor Joanna Kordulasińska i pan profesor Marcin Kozera, którym pragniemy podziękować za wspólnie spędzony czas.

 


 

Wymiana polsko – niemiecka

 W dniach 16-23 marca, uczniowie z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej pod opieką pani Joanny Kordulasińskiej i pana Marcina Kozery. Celem naszej podróży było miasteczko Backnang, gdzie uczą się i mieszkają nasi niemieccy koledzy. Zostaliśmy przez nich miło przywitani i wspaniale ugoszczeni.
wymiana_ wymiana_ (1) (1280x956)
wymiana_ (2) (1280x956) wymiana_ (3) (1280x956)

Zwiedziliśmy takie miasta jak: Backnang, Stuttgart czy Heidelberg. Podczas wycieczek integrowaliśmy się, otwieraliśmy się na nową kulturę i poznawali Niemcy. Był także oczywiście czas na rozrywkę: wspólne kręgle, zajęcia na farmie czy czas spędzony z rodzinami w niedzielne popołudnie. Aby porównać polską szkołę z niemiecką uczestniczyliśmy w lekcjach w Max-Born-Gymnasium.
 
Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, każdy z nas na pewno nabrał pewności językowej, podszlifował język angielski, ale także niemiecki. Taka przygoda pozostanie w naszych wspomnieniach przez bardzo długi czas, znajomości z naszymi partnerami na pewno nie utracimy, a w maju ugościmy ich najlepiej jak potrafimy. Czekamy  z niecierpliwością na drugą część wymiany…
Paulina Dudziuk, klasa 1a1

 

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (WYMIANA_Herbert.ppt)WYMIANA_Herbert.ppt26162 kB
Odsłony: 9175
Utworzono: sobota, 10, marzec 2012 14:03

Apycom jQuery Menus

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach