Uroczystość rozdania nagród w II Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta

XCXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Herberta już po raz drugi było organizatorem festiwalu. Konkurs odbył się w kategoriach: recytatorska, plastyczna i fotograficzna i był  adresowany do uczniów mazowieckich szkół podstawowych – oddziałów gimnazjalnych i  szkół ponadgimnazjalnych. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Dzielnicy Praga – Południe oraz Pani Katarzyny Herbert i ś. p. Pani Haliny Herbert-Żebrowskiej.

20.11.2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień, w której uczestniczyli pani dyrektor Bożena Gromadzka, pani dyrektor Grażyna Jaroszuk, laureaci konkursu z nauczycielami oraz  zaproszeni goście: pan Andrzej Seweryn, pani wizytator Ewa Kosińska i pani inspektor  Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Praga-Południe Wioletta Pobocha.

DSC_8197x1 (1280x921)

Pani Dyrektor Bożena Gromadzka powitała serdecznie wszystkich gości i krótko przedstawiła idee festiwalu.

Prowadzący uroczystość Maciej Michalski, uczeń klasy III F, zaprosił laureatów konkursu recytatorskiego do prezentacji nagrodzonych wierszy. Laureaci przedstawili następujące teksty:

 1. Paulina Józefowska – Książka.

2. Benedykt Chromiński – Wilk i owieczka.

DSC_8156x1 (1280x944)

3. Jan Mańkowski – Babcia.

4. Sebastian Nowak – Próba opisu.

5. Natalia Dabińska – Pan Cogito o cnocie.

6. Angelika Jackiewicz – Pan Cogito obserwuje zmarłego przyjaciela.

DSC_8166x1 (930x1280)

Po nagrodzonych recytacjach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów.

DSC_8190x2 (1280x848)
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie recytatorskim.

DSC_8229x2 (1280x924)
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie plastycznym.

DSC_8241x1 (1280x849)
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie fotograficznym.

 Po rozdaniu nagród podsumowanie II edycji festiwalu przedstawiła pani Bożena Robakowska – Domagała, od wielu lat przewodnicząca jury konkursu w kategorii recytacji, która szczególną uwagę zwróciła na fakt, że uczestnicy posługują się coraz piękniejszą polszczyzną i zaskakują jury twórczym podejściem do tak trudnej poezji Zbigniewa Herberta.

DSC_8194x1 (1280x946)
 Podsumowanie konkursu przez panią Bożenę Robakowską – Domagałę.

Następną częścią uroczystości było spotkanie z panem Andrzejem Sewerynem – wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.

 DSC_8210 (1280x817)

Pan Andrzej Seweryn mówił o swoich wrażeniach po wystąpieniu laureatów konkursu. Zwrócił uwagę, że najpiękniejsze w tym jest to, jak uczniowie przeżywają wybrane wiersze, że dzięki obcowaniu z poezją mogą nauczyć się  prawdziwego znaczenia najważniejszych wartości, przeżyją świat głębiej i przekażą część siebie, swoich emocji innym – i to jest w tym najważniejsze. Wyraził też podziw wobec nauczycieli, którzy potrafią zainteresować młodych ludzi poezją, wprowadzić ich w świat „sztuki pięknego słowa”, zmotywować do działań twórczych.

DSC_8215x1 (1280x901)

Wszyscy oczekiwaliśmy na moment, kiedy wybitny aktor przeczyta wybrany wiersz Zbigniewa Herberta – był to utwór „Tren Fortynbrasa”. Pan Seweryn zaznaczył, by nie traktować tego jako wzór, że nie chce mówić z pozycji autorytetu, bo najszczerszym elementem czytania poezji są emocje, które odkrywamy przed słuchaczami.

DSC_8258x2 (1280x801)

Pani Dyrektor Bożena Gromadzka podziękowała za spotkanie panu Andrzejowi Sewerynowi i wręczyła na pamiątkę książkę o Z. Herbercie „Apostoł w podróży”.

 

Ostatnią częścią uroczystości było spotkanie przy kawie i słodkościach oraz obejrzenie wystawy nagrodzonych prac plastycznych i fotograficznych inspirowanych twórczością naszego Patrona.

DSC_8268x1 (1280x922)    DSC_8281x2 (1280x852)

Odsłony: 2230
Utworzono: poniedziałek, 04, grudzień 2017 18:21

                                          SEMPER FIDELIS

                                UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI XXV DNI LWOWA W WARSZAWIE

 dni_Lwowa dni_Lwowa (1) dni_Lwowa (2)

Uroczystą zmianą warty honorowej i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, w dniu 19 listopada 2017 roku, uczczono pamięć o obrońcach Lwowa z lat 1918 – 1919. Uroczystość zorganizowały  Oddział Stołeczny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -  Wschodnich i Fundacja Dziedzictwo Kresowe, z którymi nasze Liceum blisko współpracuje.

Coroczne obchody Dni Lwowa mają na celu oddanie hołdu obrońcom Lwowa, których bezprzykładny czyn stał się prawdziwym fundamentem polskiej niepodległości. W honorowej asyście wojskowej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywa jeden z bohaterskich, nieznanych obrońców Lwowa, wieńce złożyli przedstawiciele parlamentarzystów RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, organizacji pozarządowych i szkół warszawskich, gdyż młodemu pokoleniu mamy obowiązek przekazywania pamięci o czasach minionych. W ten sposób najwłaściwiej możemy budować naszą tożsamość narodową.

Środowisko XCIX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, rodowitego Lwowianina, reprezentowali, złożyli wieniec i wpisali się do Księgi Pamiątkowej, nauczyciele historii Jacek Murawski i Jarosław Przybysławski oraz Dagmara Cholewińska z klasy 2B.

Odsłony: 1815
Utworzono: niedziela, 03, grudzień 2017 17:06

Tam, gdzie Zbyszko z Bogdańca stawał…
zamek – fara – miasto

Wycieczka edukacyjna koła historycznego do Ciechanowa

ciech (1280x853)

Już od pierwszego momentu, kiedy na jednym z poniedziałkowych spotkań koła historycznego zapowiedziano wycieczkę do Ciechanowa, rozpierała mnie ciekawość. A kiedy Pan Murawski nakreślił nam paroma słowami plan wyprawy, zaczęła podsycać ją żywa ekscytacja. O wyjeździe mówiliśmy już jakiś czas, więc gdy w końcu udało się określić jego dokładną datę, naprawdę się cieszyłam.

Choć sam Ciechanów był mi kompletnie dotąd nieznany, niewiedza nie była w stanie pozbawić mnie entuzjazmu.

25 października z trudem zwlokłam się z łóżka o 5.40, aby móc na spokojnie dotrzeć na 8.30 na Dworzec Gdański w Warszawie. Mina nieco mi zrzedła, kiedy okazało się, że pada. Humor jednak poprawił mi się niepostrzeżenie na miejscu zbiórki. Przywitałam się z Panem Murawskim oraz Panią Pudzianowską, która została drugim opiekunem naszej wycieczki, zakupiłam bilety, po czym zaczęłam luźną rozmowę ze znajomymi na temat czekającego nas wyjazdu.

Droga do pierwszego punktu wycieczki nie była tak przyjemna, jak ją sobie wyobrażałam. Ciechanów powitał nas swoim szarym obliczem, którego efekt potęgowały chmury kłębiące się na niebie. Wydychane powietrze zamieniało się w parę i właściwie jedynie szybki marsz był w stanie nas ogrzać.

Po drodze do kościoła dowiedzieliśmy się, że pierwsze wzmianki o Ciechanowie położonym nad rzeką Łydynią pochodzą już z XI wieku, kiedy królem był Bolesław Śmiały. Powstał wtedy gród, broniący północnego Mazowsza przed najazdami Pomorzan i Prusów. Obecnie miasto, zniszczone przez czasy zaborów, nie przypomina siebie sprzed setek lat, jednak wciąż tkwi w nim pewien urok – mnie samej udało się to zauważyć, mimo zacinającego bez przerwy deszczu. Mijając płynącą do dziś Łydynię, stwierdziłam, że w słońcu Ciechanów musi wyglądać naprawdę czarująco. To między innymi skłoniło mnie do późniejszej refleksji na temat powrotu do tego miasta w przyszłości, może w nieco bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jeden z dwóch najstarszych kościołów powstał w okolicach pierwotnego grodu w I poł. XVI wieku, zbudowanym w typowym dla tych okolic stylu gotyku mazowieckiego. Sprawiał niesamowite wrażenie – patrząc na jego ceglane oblicze, miało się przeświadczenie, że czas stanął w miejscu. Tak po prostu. Budowla stanowiąca jedynie preludium tego, co udało nam się zobaczyć potem, miała w sobie duszę, której ząb czasu nie był w stanie naruszyć.

Aby dotrzeć do rynku – następnego punktu wycieczki – znów musieliśmy kawałek przejść. Deszcz trochę zmalał, dlatego podróżowało się przyjemniej. Gdy znaleźliśmy się w centrum, Ciechanów nagle jakby ożył. Uśpione wcześniej uliczki zaczęły zapełniać się samochodami, a na odnowionym deptaku kręciło się nawet kilku śmiałków, których pogoda nie potrafiła zniechęcić na tyle, aby zostać w domu. Błyskający flesz aparatu przypominał blask piorunów, nadając spacerowi dynamizmu.

Niepostrzeżenie znaleźliśmy się na rynku, na którym wzrok zdecydowanie przyciągał piękny, okazały Ratusz, wzniesiony w stylu neogotyckim w I połowie XIX wieku, przez wziętego architekta Henryka Marconiego. Zrobiliśmy sobie przy nim zdjęcie i ruszyliśmy dalej. Nie spodziewałam się, że następny punkt – zamek – będzie mieścić się tak blisko. Tak okazałą, masywną, ceglaną budowlę wyobrażałam sobie bardziej w oddali, nie zaledwie parę kroków od centrum miasta. Pozytywnie mnie to jednak zaskoczyło.

Dzisiejsze miasto ulokowano na prawie chełmińskim około roku 1400. Był już wtedy zamek z drewna i kamienia, rozbudowywany następnie przez niezwykle zasłużonego dla Mazowsza księcia Janusza Starszego. Kilku książąt rezydujących w Ciechanowie aspirowało do korony polskiej, lecz bez rezultatów. Co ciekawe, właśnie na dziedzińcu zamkowym Henryk Sienkiewicz umieścił jedną z najważniejszych scen powieści Krzyżacy, pojedynek Zbyszka z Bogdańca z rycerzem zakonnym Rodrygiem. Zwiedzanie tej budowli było więc naprawdę ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza, że przewodnik, który nas oprowadzał, w przystępny sposób przybliżał nam historię zamku oraz jego dzieje, pozwalając choć na chwilę przenieść się w przeszłość, do czasów jego świetności.

Efektywne i intensywne zwiedzanie sprawiło, że czas oglądania niemal każdego zakamarka twierdzy oraz wież dosłownie przeleciał nam przez palce. Nim się obejrzałam, z powrotem znaleźliśmy się na deszczu, powoli zbierając się do powrotu.

Po drodze na dworzec udało nam się znaleźć jeszcze parę minut, aby usiąść w niewielkiej kawiarni niedaleko ryku i przy czymś słodkim spokojnie wymienić się spostrzeżeniami na temat ostatnich kilku godzin.
Odsłony: 1807
Utworzono: niedziela, 03, grudzień 2017 17:03

Obchody XX - lecia istnienia szkoły, XIX Zjazd Klubu Szkół Herbertowskich

 

                                                                                      Dobre jest to co minęło

                                                                                           Dobre jest to co nadchodzi

A nawet dobra jest teraźniejszość

Zbigniew Herbert, Dojrzałość

 

We wrześniu 1997 roku w budynku XCIX Liceum Ogólnokształcącego (wówczas jeszcze na Gocławiu) po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek wzywający na lekcje. Szkoła zmieniła siedzibę, „wydoroślała” i zaznaczyła swą obecność w środowisku lokalnym.

19 października społeczność XCIX LO świętowała jubileusz 20 lat istnienia. Uroczystość ta zbiegła się z organizacją XIX Zjazdu Klubu Szkół Herbertowskich. W jubileuszu towarzyszyli nam więc przyjaciele, z którymi łączą nas wartości wpisane w poezję Patrona Szkoły. XIX Zjazd odbywał się pod patronatem Prezydenta m. st. Warszawy i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, zaś jego partnerem była Fundacja PZU.

 Święto szkoły uświetnili swoją obecnością: Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser – Duda, Arcybiskup Henryk Hoser, Minister ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, 

Święto szkół herbertowskich z udziałem Pierwszej Damy

Święto szkół herbertowskich z udziałem Pierwszej Damy

Szef UDSKiOR na XIX Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół

Szef UDSKiOR na XIX Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół

Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP Pani Grażyna Ignaczak – Bandych, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy Pani Beata Murawska, wizytatorzy reprezentujący Mazowieckie Kuratorium Oświaty Pani Ewa Kosińska oraz Pan Andrzej Jabłoński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Pan Jarosław Karcz, przedstawiciele związków zawodowych. Gościliśmy również dyrektorów szkół warszawskich, nauczycieli, absolwentów szkoły. Spotkanie Klubu Szkół Herbertowskich zaszczycili obecnością członkowie rodziny Patrona naszej szkoły: Prezes Fundacji Zbigniewa Herberta Pani Maria Dzieduszycka oraz siostrzeniec Poety Pan Rafał Żebrowski. Przybyły delegacje szkół noszących imię Zbigniewa Herberta z: Lublina, Brzegu, Gdańska, Słupska, Żor, Żerkowa, Bełchatowa, Słubic, Trzebiatowa, Wronek, Wrocławia, Siemianowic Śląskich, Warszawy – Białołęki oraz Nowego Yorku. Naszymi gośćmi byli także: aktor Jerzy Zelnik oraz poeta, eseista i krytyk literacki Krzysztof Karasek.
                                             DSC_4429 (1280x854)

Odsłony: 3306
Utworzono: sobota, 30, wrzesień 2017 19:25

Apycom jQuery Menus

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach