VI Edycja Konkursu Translatorskiego utworów Zbigniewa Herberta na język angielski dla a) liceów i b) gimnazjów
Uroczystość rozdania nagród w II Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta
XCXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Herberta już po raz drugi było organizatorem festiwalu. Konkurs odbył się w kategoriach: recytatorska, plastyczna i fotograficzna i był adresowany do uczniów mazowieckich szkół podstawowych – oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Dzielnicy Praga – Południe oraz Pani Katarzyny Herbert i ś. p. Pani Haliny Herbert-Żebrowskiej.
20.11.2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień, w której uczestniczyli pani dyrektor Bożena Gromadzka, pani dyrektor Grażyna Jaroszuk, laureaci konkursu z nauczycielami oraz zaproszeni goście: pan Andrzej Seweryn, pani wizytator Ewa Kosińska i pani inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Praga-Południe Wioletta Pobocha.
Pani Dyrektor Bożena Gromadzka powitała serdecznie wszystkich gości i krótko przedstawiła idee festiwalu.
Prowadzący uroczystość Maciej Michalski, uczeń klasy III F, zaprosił laureatów konkursu recytatorskiego do prezentacji nagrodzonych wierszy. Laureaci przedstawili następujące teksty:
1. Paulina Józefowska – Książka.
2. Benedykt Chromiński – Wilk i owieczka.
3. Jan Mańkowski – Babcia.
4. Sebastian Nowak – Próba opisu.
5. Natalia Dabińska – Pan Cogito o cnocie.
6. Angelika Jackiewicz – Pan Cogito obserwuje zmarłego przyjaciela.
Po nagrodzonych recytacjach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów.
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie recytatorskim.
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie plastycznym.
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie fotograficznym.
Po rozdaniu nagród podsumowanie II edycji festiwalu przedstawiła pani Bożena Robakowska – Domagała, od wielu lat przewodnicząca jury konkursu w kategorii recytacji, która szczególną uwagę zwróciła na fakt, że uczestnicy posługują się coraz piękniejszą polszczyzną i zaskakują jury twórczym podejściem do tak trudnej poezji Zbigniewa Herberta.
Podsumowanie konkursu przez panią Bożenę Robakowską – Domagałę.
Następną częścią uroczystości było spotkanie z panem Andrzejem Sewerynem – wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.
Pan Andrzej Seweryn mówił o swoich wrażeniach po wystąpieniu laureatów konkursu. Zwrócił uwagę, że najpiękniejsze w tym jest to, jak uczniowie przeżywają wybrane wiersze, że dzięki obcowaniu z poezją mogą nauczyć się prawdziwego znaczenia najważniejszych wartości, przeżyją świat głębiej i przekażą część siebie, swoich emocji innym – i to jest w tym najważniejsze. Wyraził też podziw wobec nauczycieli, którzy potrafią zainteresować młodych ludzi poezją, wprowadzić ich w świat „sztuki pięknego słowa”, zmotywować do działań twórczych.
Wszyscy oczekiwaliśmy na moment, kiedy wybitny aktor przeczyta wybrany wiersz Zbigniewa Herberta – był to utwór „Tren Fortynbrasa”. Pan Seweryn zaznaczył, by nie traktować tego jako wzór, że nie chce mówić z pozycji autorytetu, bo najszczerszym elementem czytania poezji są emocje, które odkrywamy przed słuchaczami.
Pani Dyrektor Bożena Gromadzka podziękowała za spotkanie panu Andrzejowi Sewerynowi i wręczyła na pamiątkę książkę o Z. Herbercie „Apostoł w podróży”.
Ostatnią częścią uroczystości było spotkanie przy kawie i słodkościach oraz obejrzenie wystawy nagrodzonych prac plastycznych i fotograficznych inspirowanych twórczością naszego Patrona.
SEMPER FIDELIS
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI XXV DNI LWOWA W WARSZAWIE
Uroczystą zmianą warty honorowej i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, w dniu 19 listopada 2017 roku, uczczono pamięć o obrońcach Lwowa z lat 1918 – 1919. Uroczystość zorganizowały Oddział Stołeczny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich i Fundacja Dziedzictwo Kresowe, z którymi nasze Liceum blisko współpracuje.
Coroczne obchody Dni Lwowa mają na celu oddanie hołdu obrońcom Lwowa, których bezprzykładny czyn stał się prawdziwym fundamentem polskiej niepodległości. W honorowej asyście wojskowej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywa jeden z bohaterskich, nieznanych obrońców Lwowa, wieńce złożyli przedstawiciele parlamentarzystów RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, organizacji pozarządowych i szkół warszawskich, gdyż młodemu pokoleniu mamy obowiązek przekazywania pamięci o czasach minionych. W ten sposób najwłaściwiej możemy budować naszą tożsamość narodową.
Środowisko XCIX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, rodowitego Lwowianina, reprezentowali, złożyli wieniec i wpisali się do Księgi Pamiątkowej, nauczyciele historii Jacek Murawski i Jarosław Przybysławski oraz Dagmara Cholewińska z klasy 2B.